1. Poznajmy się

cele1
 

Nazwa

Pierwszy człon nazwy („sax”) pochodzi od nazwiska jego wynalazcy, belgijskiego konstruktora, Adolfa Saxa. Drugi człon („fon”) w języku greckim oznacza dźwięk, głos.

Wiele przedmiotów codziennego użytku, których działanie związane jest z dźwiękiem, zawiera w nazwie greckie „fon”: telefon, gramofon, domofon, megafon, mikrofon.

Saksofon to instrument dęty drewniany.

dęty
ponieważ trzeba w niego dąć (dmuchać), aby powstał dźwięk

drewniany
ponieważ pierwsze instrumenty (np. flety) o podobnej konstrukcji, były wykonane z drewna

Zarówno we fletach, jak i innych instrumentach dętych drewnianych, zmieniamy wysokość dźwięku przez skracanie i wydłużanie słupa wprowadzanego powietrza, zamykając i otwierając rozmieszczone wzdłuż otwory. To właśnie konstrukcja decyduje o klasyfikacji instrumentów dętych, a nie materiał, z których są wykonane. Flet poprzeczny jest z metalu, podobnie jak saksofon, mimo to oba należą do grupy instrumentów dętych drewnianych.

Najbardziej popularne rodzaje saksofonów:

Budowa saksofonu:

Niezbędne akcesoria:

Ustnik
Ligatura
Stroik
Pasek

Zwracaj uwagę na konserwację saksofonu, pomogą Ci w tym: smar do korka na fajce i wyciory (do saksofonu, fajki i ustnika)

 


Utrzymywanie saksofonu w czystości ma duże znaczenie nie tylko ze względu na higienę, ale również na stan techniczny
instrumentu. Jeśli będziesz dbał o jego czystość, będzie Ci służył znacznie dłużej.

Dodatkowo pomogą Ci:

metronom
tuner
pulpit
 


Polecam korzystanie z szeroko dostępnych aplikacji, spełniających funkcję metronomu i tunera.

Skala saksofonu (czyli zakres dźwięków).

Abyś mógł ją sobie wyobrazić, posłużymy się klawiaturą fortepianu, z którą pewnie wielu z Was miało wcześniej do czynienia.


 

Saksofon jest instrumentem transponującym, tzn.
zapisane dźwięki brzmią w rzeczywistości inaczej.

Zapisane na pięciolinii C, zagrane na saksofonie altowym, zabrzmi dźwiękiem Es (tzw. brzmiącym Es), dlatego saksofon altowy jest w stroju Es.

Ten podręcznik przeznaczony jest do nauki gry na saksofonie altowym. Pamiętaj, że jeśli opanujesz grę na tym saksofonie, będziesz umiał grać na pozostałych. Choć specyfika gry na każdym rodzaju saksofonu jest nieco inna, to aplikatura (palcowanie) jest niezmienna. Zawdzięczamy to tzw. transpozycji (czyli przełożeniu, przeniesieniu). Zapis w nutach oznacza tylko użycie określonej aplikatury (palcowania). Tak więc widząc dany dźwięk w zapisie nutowym, kryjemy klapy zawsze tak samo, niezależnie od tego, jaki rodzaj saksofonu trzymamy w dłoniach. Dzięki transpozycji zabrzmią dźwięki, które chciał usłyszeć kompozytor.
Jeśli wcześniej nie uczyłeś się teorii muzyki, ta zasada może być pozornie trudna do zrozumienia. Ale bez obaw – literatura muzyczna, pisana specjalnie na saksofon, jest komponowana i zapisywana tak, żebyś nie musiał myśleć o skali i transpozycji podczas gry.

Wszystkie ćwiczenia i utwory w tym podręczniku skomponowałem tak, abyś poznał instrument i zapis muzyczny krok po kroku.

Copyright © 2023 Adam Wojtasik | Created by Alproject